Trujące pióro Agathy Christie

Dostępność i moc trucizn czynią je popularnymi i wygodnymi fantazjami dla dorosłych morderców o morderczych poglądach, a także dla dzieci. Agatha Christie, najpopularniejsza autorka gatunku, wykorzystała truciznę do wysłania ponad 30 ofiar w trakcie swoich 66 powieści – więcej niż jakikolwiek inny autor kryminałów. Trujący Pióro Agathy Christie to pieśń zatrucia napisana przez Michaela Geralda, profesora farmakologii, który skatalogował trucizny złoczyńców Christie, ich użycie i to, co się stało, fizjologicznie, kiedy to zrobili. Ta zabawna książka opisuje różnorodność trucizn, narkotyków i chemikaliów w dziełach Christie. Gerald zajmuje się zwykłymi związkami, jak również egzotycznymi, dostarcza historycznego kontekstu dla popularnych niegdyś agentów, których już nie ma w modzie, i opisuje fikcyjnych agentów w armii Christie. Korzystając z kombinacji prozy footnoted i obszernych tabel, zapoznaje się z kluczowymi właściwościami fizycznymi, niezbędnymi do jej udanych zatruć. Trójtlenek arsenu, pozbawiony smaku, bezwonny biały proszek, jest minimalnie rozpuszczalny w zimnej wodzie, ale doskonale nadaje się do gorącego kakao, herbaty lub mleka, gdzie 20 do 60-krotność dawki śmiertelnej (6 g) jest niewykrywalna w dwóch łyżeczkach napoju. W przeciwieństwie do tego, taksynka (mieszanina alkaloidów z tego samego cisa, która produkuje taksol) jest gorzka i jest bardziej odpowiednio ukryta w górnej warstwie słoika brytyjskiej marmolady. Prussic (cyjanowodorowy) kwas jest bardzo lotny i szybko śmiertelny, ale aby zatruć tym środkiem naśladować śmierć z przyczyn naturalnych, pomieszczenie musi być dobrze wentylowane, więc charakterystyczny aromat gorzkich migdałów rozproszy się zanim ciało zostanie znalezione.
Jak szczegółowo opisał i dokumentował Gerald, Christie niewątpliwie rozwinęła swoje uznanie i znajomość farmakologii, jednocześnie służąc jako pielęgniarka i aptekarka podczas dwóch wojen światowych. To doświadczenie prawdopodobnie tłumaczy jej cyniczny i nieufny pogląd na profesję medyczną i jej częste przedstawianie lekarzy jako trucicieli. Przynajmniej uczyniła swoich lekarzy pomysłowymi mordercami. W Kartach na stole lekarz skaził szczotkę do golenia ofiary Bacillus anthracis, wiedząc, że jego skóra zostanie podcięta lub lekko zetknięta przez jego maszynkę do golenia, a potencjalnie śmiertelna infekcja może przejść przez skórę. Przypisy w tej sekcji są typowe dla stypendium Geralda i dostarczają interesujących informacji na temat historii maszynki do golenia (wykonanej przez króla Camp Gillette i dostępnej dla żołnierzy amerykańskich podczas I wojny światowej) oraz elektrycznej maszynki do golenia (opracowanej przez Jacoba Schicka).
Trujące pióro Agathy Christie zostało napisane przez entuzjastycznego entuzjastę Christie. Nie jest to przewodnik po toksykologii czy medycynie sądowej, ale jest ciekawym towarzyszem dla dedykowanego czytelnika Christie. Nigdzie indziej nie znajdziesz 76-stronicowej listy wszystkich trucizn Christie i powiązanych terminów od absyntu do żółtego jaśminu poprzez balsam friar i leki prawdy wraz z definicjami i odniesieniami do dzieł w które pojawiają się.
Orah S. Platt, MD
Richard Platt, MD
Centrum Medyczne Szpitala Dziecięcego, Boston, MA 02215

Powołanie się na artykuł (1)
Zamknij Cytowanie artykułów
[patrz też: neoplazja, talasemia objawy, salubris bielawa ]

Powiązane tematy z artykułem: neoplazja salubris bielawa talasemia objawy