Płytki krwi w chorobach hematologicznych i sercowo-naczyniowych: podręcznik kliniczny

Zaledwie 50 lat temu funkcja ludzkich płytek krwi była ledwo poznana, a leki przeciwpłytkowe nie były znane – chociaż aspiryna była dostępna od końca XIX wieku. Kiedy szczególne zainteresowania hematologów badających mechanizmy zaburzeń krzepnięcia, płytki krwi przyciągają teraz uwagę kardiologów, neurologów, angiologów i onkologów, a także firm farmaceutycznych i oprzyrządowania. Stosunkowo szybkie zmiany w tej dziedzinie doprowadziły do opublikowania w ostatnich latach kilku interesujących książek poświęconych płytkom. Płytki krwi w zaburzeniach hematologicznych i sercowo-naczyniowych to kompleksowy podręcznik kliniczny dotyczący protean aspektów angażowania płytek krwi w zaburzenia hematologiczne, sercowo-naczyniowe i zapalne. Obejmuje również nowe osiągnięcia i kontrowersyjne aspekty terapii przeciwpłytkowej. Pięćdziesięciu siedmiu współpracowników z trzech kontynentów koordynowało pięcioosobowy zespół redaktorski prowadzony przez Paolo Gresele.
Jak jest elegancko zilustrowane w części książki poświęconej fizjologii, blisko bilion płytek krąży u dorosłego człowieka i funkcjonują one jako pasożyty krwi. Utworzenie hemostatycznego czopu, który jest wystarczająco duży, aby być stabilnym (i tym samym zapobiegać krwawieniu), ale na tyle małym, że nie spowoduje okluzji naczyniowej, jest wynikiem ścisłej regulacji początkowych wewnątrzkomórkowych zdarzeń sygnalizacyjnych i obecności cząsteczek na powierzchnia płytek, które pomagają ograniczyć zakres aktywacji płytek krwi. Płytki krwi są niezbędne do pierwotnej hemostazy i naprawy śródbłonka, ale odgrywają również kluczową rolę w rozwoju ostrych zespołów wieńcowych i udarów niedokrwiennych mózgu. Ponadto płytki krwi są źródłem mediatorów zapalnych, mitogennych i angiogennych, a aktywacja płytek krwi przez zapalenie może być krytycznym komponentem miażdżycy tętnic i innych przewlekłych zaburzeń zapalnych.
Każdy z tych aspektów płytek jest szczegółowo omawiany w tej książce przez czołowych ekspertów w tej dziedzinie. Nacisk został położony na ostatnie wydarzenia w każdym obszarze, z odpowiednią dyskusją na temat podstawowych odkryć. Pierwsze 19 rozdziałów zawiera dobrą mieszankę podstawowej nauki i medycyny klinicznej, począwszy od mechanizmów aktywacji płytek i primingu, a skończywszy na klinicznym podejściu do pacjenta z zakrzepicą. Każdy rozdział kończy rozdział poświęcony przyszłym badaniom i użytecznemu zestawowi wiadomości typu take-home .
Receptory płytek i zdarzenia sygnalizacyjne są przydatnymi celami do opracowania leków przeciwpłytkowych. Ostatnie siedem rozdziałów książki zawiera bardzo szczegółowe omówienie tych zagadnień. Tabele i wykresy podsumowujące główne badania kliniczne terapii przeciwpłytkowej uzupełniają informacje i zalecenia przedstawione w tych rozdziałach dotyczących leczenia.
Pomimo znacznych sukcesów redaktorów, aby zapewnić zrównoważony obraz i ograniczyć nakładanie się tematów do minimum, pewne redundanty i sprzeczne poglądy uniknęły kontroli redakcyjnej. Jednym z godnych uwagi przykładów jest temat odporności na aspirynę , który jest krótko wspomniany w rozdziałach 8 i 13 i obszernie omówiony w rozdziałach 20, 22 i 23, ze zmiennymi komunikatami typu take-home , prawdopodobnie odzwierciedlającymi nieuchwytny charakter tego problemu bardziej niż istota jego wartości naukowej Niezależnie od tego osobistego zastrzeżenia, z przyjemnością przeczytałem tę książkę i wierzę, że będzie to użyteczny przewodnik dla mieszkańców, absolwentów, lekarzy i naukowców zbliżających się do tych niezwykłych anukleatowych fragmentów komórkowych z różnych perspektyw.
Carlo Patrono, MD
Katolicka Akademia Medyczna, 00168 Rzym, Włochy
Carlo. unicatt.it
[podobne: flebolity, trzaskające biodro, przeglądarka skierowań do sanatorium ]

Powiązane tematy z artykułem: flebolity przeglądarka skierowań do sanatorium trzaskające biodro