Endemic Scrub Dypius w Ameryce Południowej

Szypułka tyfusowa to zagrażająca życiu zoonoza wywoływana przez organizmy Orientia tsutsugamushi, które są przenoszone przez larwy roztoczy trombielulidowych. Uważa się, że endemiczny tyfus szorujący jest ograniczony do tak zwanego trójkąta tsutsugamushi w regionie Azji i Pacyfiku. W 2006 r. Wykryto jednak dwa pojedyncze przypadki na Bliskim Wschodzie iw Ameryce Południowej, co sugerowało, że patogen znajdował się dalej. Poniżej przedstawiamy trzy autochtoniczne przypadki tyfusu szorującego wywołane przez O. tsutsugamushi nabyte na wyspie Chiloé w południowym Chile, co sugeruje istnienie endemicznego skupienia w Ameryce Południowej. (Finansowane przez Chile Comisión de Investigación Científica y Tecnológica i Wellcome Trust).
Wprowadzenie
Scrub tyfus jest zoonozą wektorową wywołaną przez Orientia tsutsugamushi. Infekcja jest przenoszona przez chillery (tj. Larwy roztoczy trombululidowych z rodzaju leptotrombidium). Chociaż ch26pery żywią się różnymi kręgowcami, głównym rezerwuarem jest sam wektor, który utrzymuje organizmy orientia poprzez transmisję transstadialną i transovarialną.1 Po ugryzieniu zakaźnego chiggera może rozwinąć się charakterystyczne martwicze uszkodzenie, określane jako strup, które zwykle zawiera wysokie wartości. obciążenia bakteryjne. Mikroorganizm rozprzestrzenia się następnie przez płyn limfatyczny i krew, powodując ogólnoustrojowe objawy, takie jak gorączka, wysypka i nieprawidłowości laboratoryjne, takie jak podwyższony poziom białka C-reaktywnego i enzymów wątrobowych.2
Peeling plamisty ma charakter endemiczny w regionie zwanym trójkątem tsutsugamushi , który rozciąga się od Pakistanu na zachodzie do Dalekowschodniej Rosji na wschodzie do północnej Australii na południu. Chociaż dokładny ciężar choroby pozostaje niejasny, zaraza tyfusu potencjalnie zagraża ponad miliardowi ludzi i szacuje się, że powoduje milion przypadków klinicznych rocznie w związku ze znaczną śmiertelnością.3 Totur szczypiący jest coraz częściej uznawany za główną przyczynę leczyć chorobę przebiegającą z gorączką w regiony, w których choroba jest endemiczna.1,4,5
Do 2006 r. Zaraza tyfusu nie została potwierdzona poza granicami Azji i Pacyfiku. W 2006 r. Wykryto dwa niezależne przypadki zakażenia gatunkami orientia w nieoczekiwanych miejscach; pierwszy przypadek doprowadził do identyfikacji nowego gatunku, O. chuto, na Bliskim Wschodzie, 6, a drugi przypadek był związany z podobnymi do orientu gatunkami bakterii w południowym Chile7. Tutaj przedstawiamy trzy przypadki tyfusu szorującego przez O. tsutsugamushi na wyspie Chiloé w Chile; ich obecność sugeruje, że ten patogen może być endemiczny w tej części Ameryki Południowej, która znajduje się 12 000 km od trójkąta tsutsugamushi.
Opisy przypadków
Rysunek 1. Rysunek 1. Lokalizacja geograficzna i prezentacja kliniczna przypadków tyfusa szarańczowego w Chile.Panel A przedstawia mapę wyspy Chiloé w południowym Chile, gdzie wszyscy pacjenci w tym przypadku zgłosili tyfus plamisty na obszarach wiejskich w pobliżu miasta Ancud (41 ° 52 14 S, 73 ° 48 58 W). Panele od B do G pokazują obrazy makulopłatkowego wysięku i strupa pacjenta (panele B i C), pacjenta 2 (panele D i E) i pacjenta 3 (panele F i G).
Wszyscy trzej pacjenci prezentowani w szpitalu w Ancud w północnej części wyspy Chiloé (rysunek 1A)
[podobne: salubris bielawa, rektoskopia czy boli, miniimplanty ]

Powiązane tematy z artykułem: miniimplanty rektoskopia czy boli salubris bielawa